Spānija ir viens no populārākajiem un zināmākajiem kāzu svinību galamērķiem Eiropā. Karstums, saule, spāņu vieglā un nesteidzīgā dzīves attieksme – tās visas ir lietas, kas raksturo kāzas Spānijā. Maljorka ir viens no populārākajiem šīs valsts galamērķiem, tieši tādēļ LĪGAVĀM lūdza Caramel Events Riga kāzu organizatori Jūliju Pumpi un aģentūras Wedding Del Mar vadītāju Kseniju Blagovu pastāstīt par kāzu rīkošanu Spānijā no “A” līdz “Z”.
Spānijā – kāzu ceremonija vakarā
Caramel Events Riga organizē kāzas Spānijā sadarbībā ar partneriem no Maljorkas – Wedding Del Mar, kas, kā norāda kāzu organizatore Jūlija Pumpe, atvieglo visu plānošanas procesu, jo uz vietas ir cilvēks, kas runā spāniski, var personīgi apmeklēt viesnīcas un restorānus, izvēlēties vietu ceremonijai, pasūtīt kāzu ēdienkartes degustāciju, kā arī saskaņot visas nianses.
“Šādu kāzu plānošana notiek attālināti, izmantojot visus mūsdienīgos sakaru līdzekļus. Piemēram, kad kāzu organizators Maljorkā aizbrauc uz iespējamo kāzu ceremonijas lokāciju, viņš var veikt video zvanu, un jaunais pāris tepat Latvijā var ieraudzīt to, kā konkrētā vieta izskatās realitātē,” skaidro Jūlija,
norādot, ka tiek nodrošināts arī atbalsts tūrisma nozīmē – palīdzība ar apartamentu un viesnīcu izvēli, transporta pakalpojumu nodrošināšanu, dažādu izklaižu un aktivitāšu organizēšanu ārpus kāzu dienas.
Jūlija stāsta, ka atšķirībā no kāzu ceremonijām Latvijā, Spānijā tās ierasts rīkot tuvāk vakaram, jo dienas vidū ir pārāk karsti.
“Piemēram, viskarstākajos mēnešos – jūlijā un augustā – kāzu ceremonijas netiek rīkotas agrāk par plkst. 18.00. Citos mēnešos, kad temperatūra ir nedaudz zemāka, ceremoniju var rīkot arī nedaudz agrāk, bet parasti tā nenotiek agrāk par plkst. 17.00. Tas arī ir saistīts ar to, ka Spānijā ir ierastas vēlas vakariņas.
Parasti kāzu vakariņas sākas ap astoņiem vakarā,” skaidro Jūlija. Viņa arī norāda, ka kāzu svinību vakariņu laikā ir iespējams nodrošināt šova programmu un dzīvo mūziku.Ļoti pieprasīts Spānijā esot flamenko deju šovs, kura laikā mākslinieki dejo tērpti nacionālos kostīmos un kas ilgst ap 40 minūtēm. Savukārt muzikālajam noformējumam var aicināt spāņu ģitāristus, kuri piešķirs svētku vakariņām īpašu spāņu noti.
Līdz pat 300 saulainām dienām gadā
Kāzu organizatore Ksenija Blagova norāda, ka galamērķu kāzu plānošanas laikā īpaša uzmanība tiek veltīta dienas plānam, kas karstajās zemēs nereti ir atkarīgs no karstuma, saules un arī saulrieta. “Vislielākais Maljorkas pluss, atšķirībā no citiem populāriem kāzu galamērķiem, piemēram, Grieķijas un Itālijas, ir vislielākais saulaino dienu skaits gadā – tās var būt līdz pat 300 saulainām dienām.
Kāzu plānošanu ietekmē arī sezonalitāte – tā ir vēl viena salas specifika.
- Jūlijs un augusts ir viskarstākie un visdārgākie mēneši, kad visas viesnīcas un restorāni ir pārpildīti.
- Savukārt Maljorkas ziemā ir plus 17 grādu siltums. Šis laiks ir ļoti skaists, jo sākas apelsīnu un citronu koku ziedēšana.
- Februārī un martā sāk ziedēt arī mandeļu koki. Šajā laikā sala izskatās burvīgi, un tas ir labs laiks kāzām. Tomēr jāatceras, ka tā ir arī lietus sezona, kad mēdz būt īslaicīgi nokrišņi,” pieredzē dalās kāzu rīkotāja.
“Svētā” lieta – siesta
Kāzu organizatore Jūlija Pumpe norāda, ka lielā notikuma plānošanas laikā nedrīkstot aizmirst arī par spāņu mentalitāti – spāņiem, kā jau tipiskiem dienvidu tautiešiem, raksturīga nesteidzība. “Spāņi var atbildēt uz e-pastiem dažu nedēļu laikā, un mums – latviešiem – tas var izraisīt lielu šoku un stresu.
Šeit ļoti palīdz apziņa, ka uz salas pastāvīgi atrodas savs cilvēks, kurš var gan uzzvanīt vairākas reizes, gan aizbraukt uz tikšanos klātienē, ja jautājums ir steidzīgs.
Vēl viena “svēta” lieta spāņiem ir siesta, kas ilgst katru dienu no plkst. 13.00 līdz 16.00. Šajā laikā nav pieņemts strādāt,” stāsta Jūlija.
Nerezidenti nevar laulāties oficiāli
Viens no svarīgākajiem faktiem, kas jāņem vērā tiem pāriem, kas vēlas apprecēties Spānijā – šajā valstī to nav iespējams izdarīt oficiāli. Šāda opcija pieejama tikai valsts rezidentiem.
Protams, ir iespējams organizēt laulība baznīcā. “Piemēram, Maljorkā ir ļoti skaista katoļu baznīca bez jumta, tās arhitekts ir slavenais Gaudi. Vairākas līgavas sapņo par laulību ceremoniju tieši tajā baznīcā,” stāsta Ksenija.
Kas vēl jāņem vērā, plānojot kāzas Maljorkā?
- Maljorkā pludmales ir publiskas, tādēļ īpaši vasarā nav viegli atrast vietu, kur apkārt nebūs atpūtnieki. Tāpēc daudz veiksmīgāks risinājums ir kāzu ceremonija klintīs ar skatu uz jūru. Šis variants ir privātāks, bet skats būs izteiksmīgs. “Mums ir zināmas ļoti interesantas lokācijas kāzu ceremonijām. Populāri ir arī precēties villu teritorijā vai izmantot pludmales restorānu teritoriju,” stāsta Jūlija un Ksenija.
- Ja pāris vēlas kāzas pludmalē vai tās tuvumā, tad kāzu plānošanu ir nepieciešams sākt 10-12 mēnešus pirms kāzām, bet, ja kāzas ir līdz 10 cilvēkiem un par ceremonijas vietu tiek izvēlētas klintis, tad kāzas ir iespējams organizēt arī 2-3 mēnešu laikā, ja vien tā nav populārā sezona.
- Tik populārie ziedi līgavu vidū – peonijas Maljorkā maksā ļoti dārgi, tādēļ labāk izvēlēties sezonas ziedus, piemēram, dažādas rožu sugas.
- Cena par vakariņām restorānā Maljorkā atšķiras no Latvijas vidējām cenām. Vidējā cena par kāzu vakariņām ar dzērieniem Maljorkā ir 120-150 eiro par personu. Cenā ietilpst apkalpošana, trauki un atvērtais bārs. Spānijā ir populārs bufetes galds ar dažādām stacijām, kamēr Latvijā zviedru galda koncepts kāzās tiek sastopams aizvien retāk.