Latgale ir viens no lielākajiem Latvijas reģioniem, un, protams, liela daļa pāru savas kāzas grib svinēt tieši tur – pie savām saknēm. Tomēr pāri to vēlas darīt ne vien pēc labākajām latgaliešu tradīcijām, bet arī estētiski un skaisti, piemeklējot savai gaumei atbilstošākos kāzu pakalpojumu sniedzējus.
LĪGAVĀM piedāvā Līgas un Daiņa stāstu, iekļaujot arī lielākos izaicinājumus, ar kuriem viņiem nācās saskarties, organizējot kāzas Latgalē.
Kā atrast īsto kāzu ceremonijas vietu Latgalē?
Pāris atzīst, ka ar ceremonijas vietas atrašanu Latgalē veicies samērā ātri un pavisam noteikti – sekmīgi. Līga un Dainis savus “Jā” vārdus viens otram teica Lūznavas muižā, kas abus jau bija apbūrusi pirms kāzām.
“Tā kā abi ar vīru esam no Preiļiem, tad tikai likumsakarīga šķita doma, ka jāprecas tieši Latgalē. Taču vienīgās kāzas, kurās Latgalē bijām viesojušies, notika vai nu ne tā pirmā svaiguma dzimtsarakstu nodaļās vai arī Aglonas bazilikā. Zinājām, ka vēlamies, ko citu, bet no kāzām zem atklātas debess baidījos – daba pēdējos gados ir kļuvusi neparedzama.
Lai arī bez Lūznavas muižas mums bija atlasītas vēl pāris vietas, ko vēlējāmies apskatīt pirms pieņemt lēmumu, tomēr jau pēc pirmajiem soļiem muižas Klavieru zālē mēs sapratām – šī būs īstā vieta.
Svarīgs bija viss apstākļu kopums – laipnais personāls, kas gatavi realizēt jebkuru ideju, pašas telpas, neparastā arhitektūra, intimitāte, gaisotne, akustika – tas viss mums ļoti piestāvēja,” stāsta Līga.
Nē – guļbaļķu pirtīm
Ja ar ceremonijas vietas atrašanu pārim klājās salīdzinoši viegli, tad svinību vietas meklēšana sagādāja zināmas galvassāpes. “Jau brīdī, kad tuvākajiem draugiem pateicām, ka kāzas vēlamies rīkot Latgalē, nenoliegšu, ka daudzi šaubījās. Un patiešām – viesu namu meklējumi radīja izmisumu, jo piedāvājumā bija teju tikai dzeltenas guļbaļķu pirtis.
Arī tuvākais šķūnis, kur varētu radīt rustic pasaku, atradās Apē, kas nebūt vairs nav Latgale.
Savu viesu namu atradām, kad jau bijām sākuši prātot – varbūt jāceļ pašiem savs šķūnis.
Tomēr mums izdevās un savu idilli atradām Lejasmalās. Mums tik tuvā skandināvu arhitektūra savienojumā ar stilizēta šķūņa elementiem bija tieši tas, ko meklējām. Turklāt atrašanās vieta bija ļoti piemērota mūsu dienas plānam, bet galīgo “jā” šī vieta izpelnījās ar to, ka jaunlaulātajiem ir savs namiņš uz vienas no viesu namam piegulošā ezera salām. Vai var būt vēl skaistāk?” retoriski jautā Līga.
Atrast dekoratoru starp atlasa un tilla lentēm
Pārējos kāzu pakalpojumu sniedzējus jaunajam pārim izdevās atrast samērā secīgi – kāzu ceremonijas vieta ieteica ēdinātājus, kuri muižā regulāri rīko pop-up gardēžu vakariņas. Tā sākās sadarbība ar Pērtnieku gardumiem, savukārt dekoratore tika atrasta, aplūkojot Lejasmalu kāzu portfolio.
“Starp visām Latgalei raksturīgajām atlasa un tilla lenšu konstrukcijām izcēlās kādas pavisam atšķirīgas fotogrāfijas ar gaumīgiem galda celiņiem, burvīgiem drukas risinājumiem un teicami izvēlētām dekorācijām, kas mūs uzrunāja.
Tā bija Laura Ošiņa no I wish, kas mums par lielu pārsteigumu arī bija no Latgales. Mēs bijām uz viena viļņa un ļoti uzticējāmies Lauras gaumei. Mēs noteicām budžetu un Laura darbojās saskaņā ar to, radot mums pārsteigumu. Tas nozīmē, ka mēs ar vīru tikai nojautām, kā izskatīties mūsu lieliskās dienas noformējums,” stāsta Līga.
Ar kādām izmaksām jārēķinās?
Lai arī varētu šķist, ka kāzas Latgalē izmaksās mazāk, nekā, piemēram, Rīgā, tomēr Līga atzīst, ka tas ir maldīgs priekšstats. “Lai gan ceremonijas un svinību vietas ir salīdzinoši lētākas, tomēr daudzas citas pozīcijas tādas nebūt nav.
- Piemēram, jārēķinās, ka liela daļa ziedu būs jātransportē no ziedu bāzēm Rīgā, jo mūsu gadījumā Latgalē nebija iespējams dabūt specifiskus ziedus – vai nu tādēļ, ka tie bija nesamērīgi dārgi vai arī vispār nebija atrodami, piemēram, eikalipti un efejas.
- Arī dekorācijas bija jātransportē no un uz Rīgu, kas radīja papildus izmaksas un aizņēma daudz laika. Pie tam pati transportēšana ne vienmēr ritēja gludi, un daži rekvizīti savu izgājienu tā arī nepiedzīvoja.
- Ceļa izdevumi radīja papildus izmaksas arī tiem dažiem pakalpojumu sniedzējiem (vakara vadītājam un mūziķiem), ko Latgalē atrast nevarējām. Turklāt ne visi mūsu uzrunātie mākslinieki pat par papildus samaksu bija gatavi braukt tik tālu,” pieredzē dalās Līga.
Latgaliskais kāzās
“Lai gan abi ar vīru esam no Latgales, taču latgaliešu valoda dzimtā ir tikai man. Tomēr tas mums netraucēja ļauties latgaliskām aktivitātēm. Par to lielā mērā jāpateicas Kroma kolnam, kas ir entuziastu grupas projekts – atjaunots seno latgaliešu pilskalns, kur godā tiek turētas senās tradīcijas un rituāli.
Kroma kolns mūs uzņēma ar lielu sirsnību. Līdztekus dažādiem pārbaudījumiem un uguns rituāliem, tā bija brīnišķīga vieta, kur mūsu Rīgas viesi varēja iepazīt Latgales vēsturi un baudīt dabu. Ar tieši tādu pašu sirsnību mūs uzņēma arī keramiķis Valdis Pauliņš. Un tiešām, kas tad nu var būt vēl raksturīgāks kāzām Latgalē, kā podnieka apciemošana,” atzīst Līga.
Līgas un Daiņa ieteikumi pāriem, kas kāzas gatavojas svinēt Latgalē:
- Ja vēlaties gredzenus mīt Latgalē, tad noteikti plānošanai jāparedz salīdzinoši daudz laika, jo vietas un pakalpojumu sniedzēju meklējumi būs laikietilpīgi un sarežģīti – ne visi atrodami internetā.
- Kāzas Latgalē noteikti izmaksā mazāk, taču, plānojot budžetu, jāatceras, ka visam, kas mēros tālāku ceļu, jāpierēķina klāt arī transporta izmaksas, kas dažreiz var izrādīties pārsteidzoši lielas.
- Nav jābaidās vaicāt pēc kā atšķirīga un unikāla. Pat tad, ja daudzas lietas nav iekļautas cenrādī, tas nenozīmē, ka pakalpojumu sniedzēji nav gatavi tās veikt un radīt tieši jums. Nereti tieši Latgalē var sagaidīt vislielāko pretimnākšanu un cilvēcību.
Foto: DACE BLŪMA
Dekorācijas: LAURA OŠIŅA / I WISH
Ceremonijas vieta: LŪZNAVAS MUIŽA
Svinību vieta: LEJASMALAS
Kūka un uzkodas muižā: PĒRTNIEKU GARDUMI (Rēzekne)
Floriste: RITA FADEJEVA (Preiļi)
Make-up: KRISTĪNE SAMSI
Frizūra: INETA RIMOVIČA (Preiļi)
Kronis: CROWN ME
Vakara vadītājs: AGRIS BUŠS (Rīga)
Mūziķi: SARĪKOJUMU ANSAMBLIS (Rīga)