Mēs dzīvojam Pinterest laikmetā, kur varam rast iedvesmu visdažādākajiem svētkiem un notikumiem, tai skaitā, arī kāzu dekorēšanai. Lai gan Latvijā netrūkst daudz lielisku dekoratoru, tomēr aizvien ir pāri, kas vēlēsies savas kāzas dekorēt paši, iesaistot tajā savus draugus un tuviniekus. Un tas, pavisam noteikti, ir iespējams – to norāda gan nozares speciālisti, gan līgavas, kas savām kāzām nav piesaistījušas profesionālus dekoratorus.
Darīt visu, bet iepriekšējā vakarā pirms kāzām atpūsties
Kāzu dekoratore Līga Jansone / Dudū Deko, kas ikdienā ne vien dekorē kāzas citiem pāriem, bet arī pati šovasar organizējusi un dekorējusi savas kāzas, norāda, ka nav jābūt dekoratoram, lai spētu izdekorēt savas kāzas – puse no uzvaras esot laba gaume un vīzija, kādas kāzas vēlaties uzburt.
“Līgava visu var organizēt un saplānot, bet vienu lietu gan, manuprāt, nevajadzētu darīt – iepriekšējā naktī pirms kāzām skraidīt pa pagalmu, karinot lampiņas vai citus rekvizītus. Pirmskāzu nakts ir paredzēta, lai līgava atpūstos un pabūtu ar sevi,”
pārliecināta Līga, kas šo ieteikumu ņēma vērā arī pati savās kāzās. Runājot par dekorācijām, viņa norāda, ka dažādu lampiņu, gaismu, sveču un ziedu vai zaļumu kāzās nekad nevar būt par daudz un tās nereti arī ir lietas, kas ir daudz vieglāk pieejamas. “Ja kāzas dekorējiet paši, tad iesaku padomāt par visiem resursiem, kas pieejami jau mājās. Protams, daudzas lietas var iznomāt, bet arī šajā gadījumā rūpīgi jāizvērtē, vai lietas nebūs izdevīgāk iegādāties, īpaši tad, ja tās paredzētas lietot arī turpmāk.
Jaunais pāris var domāt radoši, piemēram, kāzās izmantotās dekoru drapērijas pēc kāzām var pārtapt viesistabas aizkaros. Šādā veidā gudri iegādāti kāzu dekori (svečturi, vāzes, paklāji u.c.) vēl ilgi atgādinās par īpašo notikumu. Bet, ja jaunajam pārim nav ideju, kur dekorus pēc kāzām izmantos, tad labāk tos tomēr nomāt. Rekvizītu nomu cenas var atšķirties, noteikti iesaku pameklēt izdevīgākos risinājumus,” ieteikumos dalās dekoratore Līga Jansone.
Siena no 4500 salvetēm un līgavainis, kas pats taisa pušķi
Viņai piekrīt arī Rūta Medne, kas pagājušā gadā ar vīru apprecējās, un savas kāzas dekorēja paši. Viņa norāda – vislielākais iemesls tam bijusi mīlestība pret pašu gatavošanās procesu, ko nereti mēdz izbaudīt vairāk par pašiem svētkiem. “Atskatoties atpakaļ, pats grūtākais bija tas, ka visam kā vienmēr bija par maz laika. Daudzas lietas gribēju un arī darīju pati, piemēram, vēl iepriekšējā vakarā pirms kāzām pinu mētru virtenes mašīnas dekoram un mētru vainagus puķu meitenēm.
Pati gan iepriekšējā vakarā un no rīta nepiedalījos baznīcas un viesu nama dekorēšanā, to visu paveica draugi un ģimene. Nereti ar draugiem atceramies tieši gatavošanās procesu, piemēram, kā veidojām zaļo salvešu sienas dekoru divu dienu garumā.
Tas ir lielisks veids, kā kopā pavadīt laiku, kopīgi gatavojoties kādam lielam notikumam,” stāsta Rūta.
Viņa atzīst, ka pat nav apsvērusi iespēju piesaistīt dekoratoru. “Protams, viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ visu centāmies darīt paši un iesaistīt visā ģimeni un draugus, bija finansiāli apsvērumi, lai pēc iespējas mazāk būtu jātērējas tur, kur to varam nedarīt. Manuprāt, ir svarīgi visu savlaicīgi izdomāt, saplānot, pieturēties pie vienota stila un tad tikai darīt. Mums bija arī lieliski vedēji, kuriem nekad netrūka ideju, un arī kāzu dienā bija vairāki pārsteigumi no viņu puses. Gan fotostūris un viesu grāmata pie baznīcas, gan uzklātā gulta meža vidū – tā bija vedējtēva ideja, kā rezultātā viņi paši atrada gultu, to nokrāsoja un atveda uz mežu.
Mūsu vedēji gatavoja arī kāzu avīzi, un vedējmāte gatavoja kāzu logo un visus citus vizuālos materiālus – dizainu ielūgumiem, šampanieša pudelēm, galda kartēm,” par dekorācijām stāsta Rūta. “Pēc mūsu kāzām vedējmāte izveidoja savu zīmolu Lapsa rada, kas ir vēl viens iemesls, kāpēc uzdrīkstēties un pašiem uzņemties darīt lietas savās un draugu kāzās. Tas var kļūt par grūdienu kādam citam solim uz priekšu.”
Vispanāmākās dekorācijas abu kāzās noteikti bija sienas dekors – zaļā siena, kas veidota no aptuveni 4500 papīra salvetēm, kas iestiprinātas sietā. Arī uzvārds Medņi pašu rokām izgriezts no putukartona. Tāpat Rūta nokrāsoja vecus koka pakaramos baltā krāsā un ar melnu rakstāmo personalizēja tos kāzu tērpiem.
“Mūsu kāzas sastāvēja no detaļām. Pēc laulību ceremonijas baznīcas dārzā bija sarūpēts cienasts viesiem. Ļāvām piedalīties tā gatavošanā arī vecākiem un vecvecākiem.
Kāzu auto dekorējām ar melleņu mētru vītnēm un pušķīšiem. Savukārt, uz aizmugurējā stikla ar balto tāfeles marķieri tika uzzīmēts kāzu logo.
Mūsu vedēji bija sagatavojuši ļoti skaistu fotostūri un viesu grāmatu. Katrs varēja nofotografēties ar polaroīda kameru, un bildīti ielīmēt viesu grāmatā. Tajā jau bija sagatavotas lapas, kuras jāaizpilda, atbildot uz jautājumiem par kopīgi piedzīvoto vai ierakstot kādu novēlējumu. Mūsu kāzu viesu grāmata guva atsaucību, un tika aizpildīta. Nav noslēpums, ka bieži tās kāzās paliek tukšas.
Ļoti daudz izmantojām dabas materiālus, tādējādi samazinot izmaksas dekorācijām līdz minimumam. Arī fotosesijā, galvenā dekorācija – mežs!” stāsta Rūta. Tomēr viena no īpašākajām un skaistākajām dekorācijām bija līgavas pušķis, kas šoreiz netapa kādā ziedu salonā, bet to savām rokām izgatavoja ne viens cits, kā pats līgavainis.
“Ir ļoti svarīgi, lai arī topošais vīrs ir tāds, kurš ir gatavs palīdzēt un iesaistīties, citādāk tas viss būtu pārāk grūti,” pārliecināta Rūta.
Galerijas foto: DIĀNA VEINBERGA, JUSTĪNE BOROZDINA