Ja vien kāzas neesat paredzējuši atzīmēt divatā vai kopā ar vedējiem, tad tajās noteikti būs viesi – jūsu ģimenes locekļi, radinieki, draugi un kolēģi, respektīvi, cilvēki. Un kā jau cilvēkiem piedienas, katram no mums ir dažādi paradumi, dažādas rakstura iezīmes. Gluži tāpat kāzās var būt dažādas situācijas. Izrādās, daļu no tām ir iespējams novērst, ja vien pirms kāzām izrunājiet šos jautājumus ar saviem viesiem.
Kādi tad galu galā ir tie neērtie jautājumi, kas noteikti jāizrunā?
Vai drīkst neaicināt pirmās pakāpes radiniekus?
Jebkuru kāzu viens no sarežģītākajiem uzdevumiem ir viesu saraksta sastādīšana. Izrādās ne vienmēr ir tik viegli saprast, kurus cilvēkus aicināt piedalīties šajā īpašajā notikumā un kurus nē. Īpaši neērts šis jautājums kļūst brīdī, ja nevarat izšķirties, vai aicināt kādu šķietami tuvu radinieku, piemēram, māsas, brāļus, māsīcas, brālēnus utml. Situācijās, kad kāds no pāra nevar izlemt, vai aicināt vai tomēr nē kādu konkrētu radinieku, kāzu organizatore Sindija Vilde / BORDO iesaka uzaicināt konkrēto cilvēku uz pusdienām vai kafiju un izrunāties. Mēdz būt, ka, piemēram, līgavai jau sen nav nekādu attiecību ar savu tēvu – tādos gadījumos Sindija iesaka nejusties vainīgiem, ja esat nolēmuši uz kāzām viņu neielūgt. “Tā ir jūsu īpašā diena, un šajā dienā jums jābūt ar cilvēkiem, kas liek jums justies labi, kam uzticaties.
Jūs nedrīkstat domāt un justies slikti par to, ko padomās citi, ja neielūgsiet kādu konkrētu cilvēku.
Ja ir sajūta, ka ar šo cilvēku pirms kāzām jāsatiekas un jāpaskaidro savas izvēles iemesli, tad tā arī dariet,” iesaka Sindija.
Kur kuram atrasties kāzu ceremonijas laikā?
Mācītāji un kāzu ceremoniju vadītāji nereti norāda, ka gluži tāpat kā viesu sēdināšanu pie svinību galdiem, tā arī viesu atrašanās vietu ceremonijas laikā nevajadzētu atstāt pašplūsmā. Ja ceremonija notiek, piemēram, baznīcā, tad viesiem ar maziem bērniem tomēr būtu ieteicams atrasties tuvāk izejas durvīm, lai vajadzības gadījumā raudošo zīdaini varētu nomierināt, izejot ārā. Ja mazi bērni atradīsies pirmajās rindās, nav izslēgts, ka ceremonijas laikā viņi varētu izskriet arī uz skatuves vai pie altāra. Ir mācītāji, kas norāda, ka tas var mainīt pasākuma atmosfēru, un var būt grūti pēc tam atgriezties vēlamajās noskaņās.
Kas kuram būs mugurā?
Ja līgava ieplānojusi kāzu rīta pucēšanos kopā ar draudzenēm, tad vajadzētu atcerēties, ka jāpadomā ne tikai par pašas ietērpu, bet arī jāparunā ar draudzenēm, ko viņas vilks mugurā. Tāpat vajadzētu atgādināt arī vizāžistiem, ka rīts tiks iemūžināts fotogrāfijās un video, lai arī viņi ierodas pieklājīgi ģērbušies. Kāzu organizatore Inga Bērziņa / bannté norāda, ka nav jākaunas arī ar kāzu ceremoniju vadītāju runāt par attiecīgu apģērbu, lai tas iekļautos kopējā noskaņā. Tāpat apģērba jautājums jāpārrunā arī ar līgavas draudzenēm, atgādinot, ka
šajā dienā galvenā loma atvēlēta līgavai, tādēļ, ja ieplānots vilkt baltu kleitu, to labāk atstāt citam pasākumam.
Kāzu rīkotājs un vadītājs Andrejs Veselovs pāriem iesaka viesiem piekodināt par maiņas apaviem, īpaši, ja pasākums notiek vasarā un ārpus pilsētas teritorijas. Tā teikt, kurpēm ar augstiem papēžiem ir savs laiks un vieta.
Kur kurš gulēs?
Ja plānots rīkot divu dienu kāzas, tad kāzu rīkotāja Inga Bērziņa iesaka ar viesiem izrunāt izguldīšanas jautājumu. Ja paredzēts, ka viesiem būs jāguļ vienā telpā, tad to vajadzētu iepriekš viņiem pateikt. “Ne visiem ir pieņemama gulēšana vienā telpā ar vēl citiem cilvēkiem, tāpēc to vajadzētu zināt pirms kāzām, lai viesim ir iespēja padomāt par braukšanu mājās naktī vai arī kādas viesnīcas rezervēšanu tuvumā,” norāda Inga.
Sekot ielūgumā dotajām norādēm
Inga Bērziņa arī stāsta, ka nenāks par ļaunu lieku reizi viesiem atgādināt sekot ielūgumā dotajām norādēm. “Ir svarīgi, lai viesi ievēro ielūgumos norādītos laikus, lai nerastos situācija, kad līgavai un līgavainim jāgaida uz ceremonijas sākumu, jo kāds viesis vēl nav ieradies. Savukārt svinību norises vietā ir mazliet apgrūtinoši, ja viesi izdomā, ka varētu ierasties ātrāk par norādīto laiku, jo tas visus padara nervozus – gan dekoratorus, gan ēdinātājus un citus iesaistītos, jo nevienam negribas, lai viesi redzētu svinību tehnisko pusi,” stāsta Inga.
Tāpat, ja ielūgumā uzsvērts nedāvināt grieztos ziedus, tad ir vērts lieku reizi atgādināt, lai patiešām viesi nāk bez ziediem, jo ļoti bieži tie ir apgrūtinājums jaunajam pārim.
Var gadīties, ka viesu namā nav vāžu, kur tās salikt ūdenī vai arī nav brīdināti dekoratori, ka tās vajadzētu sarūpēt. Kāzu rīkotājs un vadītājs Andrejs Veselovs norāda, ka tāpat vajadzētu respektēt pāra lūgumu kāzu ceremonijas laikā neizmantot savas viedierīces un nefotografēt un nefilmēt. Labāk to atstāt profesionāļu ziņā. Savukārt kāzu organizatore Dagnija Lībane / Sparkling iesaka arī pārim saviem viesiem ielūgumos norādīt un atgādināt, kur novietot automašīnas pie ceremonijas un/vai svinību vietas. “Tas, protams, ir gaumes jautājums, bet fotogrāfijās daudz labāk izskatīsies, ja fonā nebūs dažādu krāsu automašīnu,” stāsta Dagnija.
Nē – neorganizētai līgavas zagšanai!
Ja neesat droši, vai jūsu kāzu viesi nemēģinās izspēlēt kādu no tradīcijām, tad Inga Bērziņa iesaka potenciālajiem līgavas zagļiem atgādināt, ka neorganizēta līgavas zagšana var beigties ļoti bēdīgi, nereti pat ar traumām. “Cilvēki iedzer par daudz, un viņiem līgavas zagšana šķiet kā misija, vienalga ar kādiem līdzekļiem,” stāsta Inga. Runājot par pārmērīgu alkohola lietošanu, Dagnija Lībane iesaka kāzām izvēlēties bārmeni, kas varētu arī pakontrolēt viesu alkohola patēriņu. “Ja alkohola pudeles būs uz galda, tad būs lielāka iespējamība, ka viesi ātrāk noreibs,” novērojusi Dagnija.
Visiem, ne tikai viesiem, jābūt paēdušiem
Vēl viens no neērtajiem jautājumiem pēc Ingas domām ir personāla ēdināšana. “Ļoti pašsaprotami visiem šķiet, ka ir jānodrošina ēdināšana mūziķiem, kaut viņi ir pēdējie, kuri svētkos ierodas, bet nešķiet normāli, nodrošināt ēdināšanu dekoratoram, kurš jau iepriekšējā naktī ir sācis darbu, un no viesu nama aiziet īsi pirms svinībām,” stāsta Inga.