Gada sākums ir laiks, kad līgavas sāk uzdot savu lielāko jautājumu kāzu sakarā – kāda būs mana kāzu kleita? Dažādos kāzu forumos aizvien biežāk parādās jautājumi no līgavām, kas meklē atbildes un pieredzes stāstus jautājumā, vai savu kāzu kleitu iegādāties gatavu kāzu salonā vai tomēr šūt pie šuvējas. Lai arī pirmais variants daudzām līgavām sākotnēji šķiet ērtāks, ir daudzas līgavas, kas norāda – kleitas šūšana bija pareizais lēmums.
Katra kleita individuāli radīta
Nenoliedzami ir daļa cilvēku, kas nekad nav izmantojuši dizaineru un šuvēju pakalpojumus, izvēloties iegādāties apģērbu jau no gatavām veikalu un salonu kolekcijām. Neziņa var raisīt bailes par to, ka šis process ir sarežģīts, pārlieku laikietilpīgs un, jā, arī krietni dārgāks.
Stiliste, dizainere un šuvēja INTA GRASE, kas darinājusi kāzu kleitas simtiem līgavu gan Latvijā, gan ārpus tās, norāda, ka tie ir visbiežāk piesauktie stereotipi.
“Esmu laimīgs cilvēks, jo daru to, kas man patiešām patīk. Katrs auduma centimetrs, kas izmodelēts, piegriezts un sašūts, ir mans roku darbs.
Es nealgoju šuvējas un neizmantoju gatavus lekālus. Ikviens manis radītais apģērbs ir individuāli modelēts, netiek atkārtots un nav paredzēts ražošanai vairumā.
Un līgavas to novērtē, jo vēlas savā kāzu dienā ne vien izskatīties skaistas, bet arī justies unikālas un īpašas,” norāda Inta Grase. Viņa arī atzīst – tā kā strādā viena, tad katrā sezonā var pieņemt ierobežotu pasūtījumu skaitu, tāpēc, parasti jau marta beigās topošās līgavas aizpildījušas dizaineres darbu kalendāru pavasara, vasaras un rudens mēnešos.
“Lēti” negarantē kvalitāti un oriģinalitāti
Nereti dažādos kāzu forumos un līgavu pieredzes stāstos tiek uzsvērts, ka uzšūt kleitu ir daudzreiz lētāk, kā iegādāties salonā. Bet, vai tā patiešām ir? To jautājām kāzu kleitu dizainerei Intai Grasei.
“Praktiski tirgū ir pieejamas vairākas iespējas līgavas kleitas iegādei :
- pirkt jau gatavu kleitu kāzu salonā vai pasūtīt internetā;
- darināt individuāli modelētu kleitu pie dizainera;
- pasūtīt kleitu šuvējai;
- vai nopirkt lietotu kleitu.
Attiecīgi, cenu diapazons katrai iespējai var svārstīties no 100 eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem. Izvēle atkarīga no katras līgavas pašvērtējuma, kā arī no finansiālajām iespējām. Neapšaubu, ka pie kāda šuvēja uzšūt kleitu var lēti, bet jautājums, vai tā būs garantija kvalitātei un oriģinalitātei?” retoriski jautā Inta Grase.
Bet, kas tad galu galā ir tās lietas un īpašības, kādēļ līgavas izvēlas savu īsto kleitu nevis atrast kāzu salonā, bet gan pasūtīt pie profesionāla kāzu kleitu dizainera?
Roku darbs
Līgava Krista Kovrigina, kas jau vairāk kā 10 gadus dzīvo Milānā, apprecējās pērnā gada vasarā, un atzīst, ka viņas lielākais motivators kleitu šūt bija un reizē ieguvums ir tas, ka tā ir īsts roku darbs.
“Tas, ka kāzu kleita tiks šūta pēc pasūtījuma, man bija skaidrs uzreiz, jo neticēju, ka varu atrast tādu kleitu, kādu biju iztēlojusies. Vienmēr esmu vēlējusies kaut ko īpašu, unikālu, kas ir darināts tikai man.
Ņemot vērā, ka šūšana ir riskants pasākums, manuprāt, svarīgi atrast profesionālu šuvēju. Iedvesmojoties no modes mekas – Milānas, iegādājos venēciešu mežģīnes ar pērlītēm, kas Intai Grasei bija liels izaicinājums, bet ar kuru viņa tika galā kā visglaunākajā Milānas modes namā. Diezgan pārliecinoši zināju kādu fasonu vēlos, kuru biju noskatījusi kādā itāļu modes mājas lapā. Kleitas tapšanas process bija reizē emocionāls un radošs, īpaša nozīme tika piešķirta detaļām un akcentiem, kas rada smalkumu – mežģīnes, pērlītes un zīds. Manas vēlmes tika realizētas pilnībā, jo Inta patiešām ir dzimusi stiliste,” stāsta Krista.
Šūt kleitu – mazāk nogurdinoši
Dace Reinholde norāda, lai gan šūt savu kāzu kleitu izvēlējās vairāku iemeslu dēļ, viens no svarīgākajiem bija aizņemtība un nevēlēšanās šim procesam veltīt pārāk daudz laika.
“Atklāti sakot, es apjuku lielajā izvēles klāstā un kāzu salonu kleitu jūrā.
Sapratu, ka izstaigāt visus veikalus un uzmērīt visas kleitas būs nogurdinoši. Tas viss šķita pārāk sarežģīti un grūti savienojams ar manu grafiku. Otrkārt, šujot kleitu, tu pati izvēlies modeli, izvēlies materiālu, un tā ir šūta tieši tev. Mana kleita ir multifunkcionāla – tādu veikalos nemaz nevar iegādāties. Un, treškārt, personīgi šūta kleita neizmaksās daudz vairāk par tām, kuras var nopirkt kāzu salonos.
Galu galā, pateicoties dizaineres Intas Grases kreativitātei, mana kleita izdevās daudz labāka, nekā biju iedomājusies,” pieredzē dalās Dace.
Kleita kā dabīga rupjmaize, nevis uzpūsta baltmaize
Liene Bērziņa par sievu kļuva pavisam nesen – pērnā gada Ziemassvētkos, savas līgavas kleitas darināšanu uzticot dizainerei Intai Grasei. Viņa atzīst, ka, lai gan pati nedzīvo Latvijā un kleitas šūšana varētu šķist diezgan sarežģīta, tomēr vēlējusies unikālu, tikai sev radītu kleitu.
“Mans galvenais uzstādījums bija, lai mana kleita būtu dabiska, vienkārša, smalka un citādāka, kā tik ļoti pierastās mežģīņu kleitas. Lai mana kleita būtu kā dabīga rupjmaize, nevis uzpūsta baltmaize,” salīdzina Liene.
Jaunā sieva atzīst, ka, tā kā pati nedzīvo Latvijā, tad grūtākā lieta bijusi audumu izvēle. “Ar dizaineri Intu Grasi e-pastos aktīvi apmainījāmies ar bildēm un aprakstiem par mežģīņu sajūtu, nokrāsu un citiem aspektiem. Tas bija garšs, interesants, bet arī salīdzinoši grūts process. Tad, kad audums bija atrasts un detaļas atrunātas, Inta visu ņēma savās rokās, un otrā reize, kad es redzēju kleitu, jau bija nedēļu pirms pašām kāzām. Tieši tik maz mēs tikāmies, un tas man bija atvieglojums, jo vairāk lidojumus uz Latviju nebiju plānojusi. Galu galā tiku pie savas īstās kāzu kleitas, un notikumu attīstība nevarēja būt labāka,” tā Liene.
“Savējie sapratīs” faktors
Evija Braga dzīvo Brazīlijā, bet par savas līgavas kleitas dizaineri un šuvēju izvēlējās Intu Grasi, ticot, ka “savējie sapratīs labāk”. “Kāzu kleitu nolēmu šūt pavisam banāla iemesla dēļ – vietējos Brazīlijas veikalos man neizdevās atrast neko savai gaumei atbilstošu.
Tādēļ sāku meklēt šuvēju Latvijā – nolēmu, ka labāk, lai kleita smuki stāv uz pakaramā un gaida mani mājās, nekā ceļasomā aplido pusi pasaules. Un, protams, “savējie sapratīs” faktors –
biju pārliecināta, ka latviešu dizainere manas vēlmes sapratīs no pusvārda. Un tā arī bija.
Lai gan kleita tapa no attāluma, pielaikošanas dienā biju pārsteigta, uz manekena ieraugot jau praktiski gatavu kleitu, kas man derēja kā uzlieta. Inta sagādāja arī dizainiskus pārsteigumus – toņu nianses un citas idejas, kuras viņai bija radušās darba procesā. Kleita atbilda manai būtībai, par ko arī kāzu dienā saņēmu daudz komplimentu,” stāsta Evija.
FOTO: AINĀRS MAZJĀNIS, EINĀRS FREIMANIS, ĢIRTS RAĢELIS, INTA PHOTOGRAPHY, LIENE LEONOVIČA, LINDA LAUVA, MIKS ŠĒLS, MONTA DUDELE, ROLFS VENDIŅŠ, SERGEJS SKOPINCEVS, VALTERS PELNS, VIESTURS MASTEIKO
Skati stilistes, dizaineres un šuvējas profilu šeit: INTA GRASE