Runājot par kāzu plānošanu, budžets noteikti pāra starpā ir viens no visbiežāk apspriestākajiem (un nereti arī nevēlamākajiem) tematiem. Īpaši jau tajos gadījumos, kad mūsu ekspektācijas sniedzas krietni pāri budžeta iespējām. Liela daļa pāru ir saskārušies ar jautājumiem “kur ietaupīt?” un “uz ko noteikti nevajadzētu taupīt?”.
Sākt ar konsultāciju pie profesionāļa
Lai gan teorētiski, lai apprecētos, patiešām pietiks vien ar 14 EUR, jo tieši tik maksā laulību reģistrācija Dzimtsarakstu nodaļā, tomēr realitātē šim skaitlim mēdz pievienoties vairākas nulles. Būsim atklāti – skaistums un estētika ļoti bieži gūst virsroku pār budžetu.
Un nereti, ja vien pāris nav apmeklējis daudzas kāzas vai pats nav saistīts ar kāzu industriju, trūkst izpratnes, cik tad šīs skaistās un Pinterest cienīgās kāzas vispār varētu izmaksāt.Tieši tādēļ kāzu organizatore Kristīne Strazda / GOLDFISH EVENTS iesaka budžeta un līdz ar to arī kāzu plānošanu sākt ar tikšanos un konsultāciju ar profesionālu kāzu rīkotāju, kas palīdzēs saprast, ar kādām izmaksām kopumā ir jārēķinās, organizējot kāzas.
Ieteikums – netaupīt uz dekorācijām un maltīti
Kristīne Strazda norāda, ka budžets, pirmkārt, ir atkarīgs no viesu skaita un vietas, kurā pāris nolēmis rīkot savas kāzas. “Jārēķinās, ka izbraukuma laulību ceremonija apvienojumā ar kāzu svinībām kādā citā vietā budžeta ziņā izmaksās dārgāk,
jo tāmē jāiekļauj gan transporta pakalpojumi, gan uzstādīšanas un demontāžas laiks katrā vietā, kas prasa lielāku cilvēku iesaisti organizēšanā,” stāsta Kristīne.
Tomēr daudziem pāriem varētu rasties jautājums – uz ko tad galu galā mums būtu labāk ietaupīt. “Tā kā kāzas tomēr ir arī spēcīgs vizuāls baudījums, es neieteiktu taupīt uz kāzu dekorācijām – ziediem, dažādiem skaistiem traukiem, svečturiem un citiem rekvizītiem svētku atmosfēras radīšanai, kas vēl ilgi paliks kā jaunā pāra, tā viesu atmiņās.
Bet pati galvenā kļūda, ko diemžēl pāri nereti piekopj – vēlēšanās taupīt uz ēdienu un dzērienu daudzumu. Nereti nākas dzirdēt pāru viedokli, ka gan jau pietiks. Bet, ja nepietiks?
Galu galā, viesi, kam ap pusnakti sāks gribēties ēst vairs nepavisam nebūs tie jaukākie viesi, un jūsu kāzas viņi atcerēsies ar vilšanos, pat ja viss pārējais kāzās būtu bijis perfekts,” tā Kristīne.
Kāzu gala budžets var mainīties
Pastāv uzskats, ka iecerētajam kāzu budžetam, gluži tāpat kā plānojot remontdarbus, vienmēr jāpieliek vēl vismaz 10 procenti klāt. Līdz ar to arvien aktuālāks kļūst jautājums – kā tomēr palikt plānotā budžeta robežās? “Arī manā pieredzē vēl ne reizi nav noticis tā, ka plānotais kāzu budžets kļūst arī par gala kāzu budžetu.
Iemesls tam nav slikta plānošana, bet gan tas, ka kāzu organizators spēj jaunajam pārim piedāvāt daudz vairāk ideju un piedāvājumu, kā pats jaunais pāris sākotnēji bija domājis. Ļoti bieži kāzu budžets palielinās tieši ziedu un dekorāciju dēļ, vēloties panākt brīnišķīgu noskaņu. Manuprāt, teju vienmēr kāzu plānošanas procesa laikā radīsies arvien jaunas un reizēm arī daudz skaistākas un atbilstošākas idejas par iepriekš izsapņotajām,” pieredzē dalās Kristīne.
Apslēptās izmaksas
Protams, ir lietas, par kurām mēs zinām – būs jāmaksā, tomēr, rīkojot kāzas, ir arī salīdzinoši daudz apslēpto izmaksu, par kurām sākotnēji jaunais pāris pat var nenojaust.
“Tās visbiežāk ir tehniskās izmaksas – skaņa un gaismas aparatūra, inventārs – galdi, krēsli un cits inventārs, kā arī personāla izmaksas kopumā,” par apslēptajām izmaksām stāsta Kristīne.
Aizņēmums nav risinājums
Lai arī vēlmes un idejas mēdz būt dažādas, Kristīne Strazda uzskata, ka risinājums budžeta nepietiekamībai noteikti nav aizņēmums bankā.
“Manuprāt, ja pārim nav iespēju noorganizēt tādas kāzas, par kādām sapņo, tad ir vērts esošo naudu ieguldīt skaistā kāzu ceļojumā, kas paliks atmiņās vēl ilgi pēc kāzu dienas, savukārt Latvijā noorganizēt mīļu, jauku kāzu ceremoniju pavisam šaurā draugu un tuvinieku lokā,” iesaka Kristīne.
FOTO: LINDA LAUVA, KLAIDS LIELBIKSIS