Plānojot kāzas, jaunie pāri visbiežāk domā par kāzu tērpiem, svinību vietu, mūziķiem, dekorācijām un citiem aspektiem. Bet, lai kāzas varētu notikt ne tikai cilvēku priekšā, bet arī no likuma viedokļa, pirms tam ir jāsakārto formalitātes. Tās uz pašu pēdējo brīdi atlikt nevajadzētu, jo, kā zināms, tad iesniegums par laulību reģistrāciju jāiesniedz ne vēlāk kā 30 dienas pirms plānotā notikuma.
Iesniegums jāaizpilda vismaz 30 dienas pirms kāzu ceremonijas
Lai laulību reģistrētu dzimtsarakstu nodaļā, pārim jāsagatavo iesniegums, ko iespējams izdarīt ne tikai klātienē, bet arī elektroniski, ja gan līgava, gan līgavainis izmanto e-parakstu. Laulību noslēdz ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma un citu laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā. Tādēļ, ja vēlaties laulāties kādā noteiktā datumā, kas ir tikai pēc gada, šodien rakstīt iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai nav nozīmes. Ja ir bažas, ka vēlamais datums būs aizņemts, atliek kalendārā izrēķināt pusgadu līdz noskatītajai dienai un tad vērsties ar iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā.
Tā kā Latvijā laulību oficiāli var slēgt arī vairāku konfesiju baznīcās, tad, izvēloties šādu variantu, jādodas uz konkrēto baznīcu, jo elektronisku dokumentu iesniegšanu baznīcas nepiedāvā.
Iesniegums jānogādā tur, kur plānojat precēties
Lai sarīkotu savas sapņu kāzas, nenoliedzami vajadzīgs iecerēm atbilstošs budžets, bet patiesībā kļūšana par vīru un sievu likuma priekšā izmaksās vien 14 EUR, jo tieši tik liela ir valsts nodeva, kas jāsamaksā līdz ar nepieciešamo dokumentu iesniegšanu.
Tas, ko nereti daudzi pāri nezina, ir, ka iesniegums jāiesniedz tajā dzimtsarakstu nodaļā, kurā plānots noslēgt laulību. Tas nozīmē, ja kāzas tiek plānotas Liepājas pusē, tad tur arī jāiesniedz pieteikums, nevis Rīgā, cerot, ka tas tiks pārsūtīts tālāk.
Kāzu dienā līdzi jābūt personas apliecinošam dokumentam
Kāzu diena ir pienākusi, satraukums ir manāms, jāparūpējas par vēl tik daudzām lietām – gredzeni, līgavas pušķis, nevar aizmirst vecākiem un vedējiem sagatavotās dāvanas… Tā kā kāzu dienā ir jāatceras par daudzām lietām, tādēļ jau savlaicīgi vajadzētu sagatavot pasi vai eID karti, ko paņemt līdzi, citādāk nevarēsiet tikt salaulāti.
Daudzi jaunlaulātie uzreiz pēc laulību ceremonijas vēlas doties kāzu ceļojumā uz ārzemēm, taču jāatceras – ja laulību rezultātā mainījies uzvārds, personu apliecinošie dokumenti vairs nav derīgi un tos nedrīkst izmantot arī ceļošanai. Šādā gadījumā laulību laikā katram jāpaliek pie sava uzvārda, bet vēlāk, pēc ceļojuma, var doties uz dzimtsarakstu nodaļu un uzrakstīt iesniegumu par uzvārda maiņu. Tiesa, šajā gadījumā tā būs jau salīdzinoši garāka procedūra, kā arī būs jāmaksā valsts nodeva par uzvārda maiņu.
Svarīgi atcerēties, ka, mainoties uzvārdam, nepieciešams nomainīt arī citus dokumentus, piemēram, autovadītāja apliecību, bankas kartes u.tml.