Dzīve ir dzīve. Tajā notiek dažādi lielāki un mazāki pārsteigumi, negaidītas satikšanās un, jā, būsim arī atklāti – ir cilvēki, kam šajā dzīvē ir vairākas lielās mīlestības un kas savus jāvārdus saka vairākas reizes. Iespējams sabiedrībā aizvien pastāv zināmi stereotipi par to, kādām jābūt kāzām, ja tās vairs nav pirmās, bet gan otrās, trešās, ceturtās.
LĪGAVĀM piedāvā padomus, kas jāņem vērā, pie altāra ejot atkārtoti.
Vai pieklājas rīkot lielas kāzas?
Šķiet, šis ir viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem to pāru starpā, kur viens vai abi no pāra laulājas atkārtoti. Kāzu eksperti visā pasaulē norāda, ka ir vairāki faktori, kas jāņem vērā.
- Pirmkārt, jāsaprot paša pāra vēlmes,
- otrkārt – ģimeņu stāvoklis. Ja pirmās laulības bijušas pirms mazāk kā pieciem gadiem un tolaik tika rīkotas lielas kāzas, tad iespējams būtu jāpārdomā šo kāzu lielums.
- Tāpat nozīmīgs faktors, kas jāņem vērā, ir bērni (ja tādi ir no iepriekšējām laulībām) un tas, kā viņi jutīsies kāzās. Ja viņi jauno ģimenes modeli pieņem un akceptē, tad nekas neattur rīkot arī lielas kāzas.
Vai drīkst laulāties baznīcā?
- Šis ir jautājums, kas nodarbina daudzu pāru prātus. Pirmkārt, katram pārim, kur viens vai abi stājas atkārtotā laulībā, tas ir jāuzdod pašam sev – vai būs korekti vēlreiz laulāties baznīcā un dot solījumu Dieva priekšā.
- Otrkārt, tas jānoskaidro arī pie vēlamā mācītāja. Dažādām konfesijām ir atšķirīga pieeja šajā jautājumā. Piemēram, ja kāds no pāra iepriekš slēdzis laulība katoļu baznīcā, un otra laulātā persona ir dzīva, tad citu laulību noslēgt nav iespējams, jo katoļu baznīcā slēgtās laulības netiek šķirtas.
Rīkot vai nerīkot pirmskāzu ballītes?
Arī šis ir viens no jautājumiem, kas rūpīgi jāizvērtē. Ja līgavai šīs ir pirmās laulības, tad atbilde viennozīmīgi ir – jā.
Ja tās ir otrās kāzas, tad viens no svarīgākajiem jautājumiem ir, cik nesenā pagātnē bija pirmās. Līgava pati vislabāk pazīst savas draudzenes, tādēļ viņai jāizvērtē, vai būs korekti vēlreiz lūgt savām draudzenēm noorganizēt vecmeitu ballīti, ja viņas to jau reiz darījušas.
Arī pašai līgavai jābūt iejūtīgai un jāsaprot, kā tas liks justies viņas draudzenēm (īpaši tām, kas vēl nav precējušās). Tāpat kā līgavai, tā līgavainim ir jāpieņem, ka pastāv iespēja, ka kāzu viesu vidū būs cilvēki, kas iespējams nevēlēsies vēlreiz pasniegt dāvanu vai iesaistīties ballīšu organizēšanā.
Vai uz kāzām aicināt savus bijušos laulātos un viņu ģimenes?
Vēl viens ne mazāk sensitīvs jautājums. Visbiežāk pāri uz šo jautājumu atbildēs ar “nē”. Tomēr katrs gadījums ir atšķirīgs. Ja ar bijušajiem laulātajiem un viņu ģimenēm ir tuvas attiecības, tad nav izslēgts, ka viņi var tikt ielūgti no kāzām.
Tas atkarīgs arī no tā, cik ilgu laiku iepriekš laulības jau ir šķirtas. Ja viens no pāra ir atratnis/atraitne, tad uzaicināt mirušā vīra/sievas ģimeni varētu būt jauks žests, tomēr jāpieņem, ka viņi varētu arī neierasties, jo viņiem tas būtu pārāk emocionāli un sāpīgi.
Gribas baltu kleitu! Vai drīkst?
Lai gan sabiedrībā pastāv dažādi viedokļi, daļa cilvēku noteikti teiks, ka līgava, precoties otru reizi, baltu kleitu vilkt nedrīkst. Bet būs arī tie, kas aizstāvēs viedokli, ka līgava jebkurā vecumā un jebkurās kāzās var vilkt to, ko vēlas, tai skaitā, piena baltu kleitu, ja viņa tā jūtas vislabāk.
Ja līgava vēlas baltu kāzu kleitu, tad no šīs idejas nevajag atteikties tikai tādēļ vien, ka kāds to teica.
No kurām kāzu tradīcijām labāk atteikties?
Tās līgavas un līgavaiņi, kas reiz jau bijuši precēti, atzīst, ka otrās kāzas piešķir krietnu devu brīvības kāzu svinībās darīt tikai to, ko paši vēlas, nevis to, ko nosaka kādas tradīcijas vai apkārtējie cilvēki.
Ja līgava vēlas mest savu pušķi neprecētajām viešņām, ievērot mičošanu vai dejot pirmo kāzu deju – tad to visu var darīt, bet, ja nevēlas, tad lieliski var iztikt arī bez tā, nedomājot, ko par to teiks uzaicinātie kāzu viesi.