Plāno kāzas Latvijā, atrodoties ārzemēs? Pirmais noteikums – tikai bez panikas. Lai gan kāzu plānošana tūkstošiem kilometru attālumā var šķist nepieveicams uzdevums, tam tā nebūt nav jābūt. Kāzu plānošana no citas valsts var kļūt par ļoti romantisku un īpašu notikumu ne vien tev, bet arī viesiem, un, ja visu darīsi, kā nākas, lieku stresu nepiedzīvosi.
Iesākumā, galvenais jautājums, kādēļ tas ir vajadzīgs? Vai tiešām nevar svinēt kāzas turpat ārzemēs, jo, visticamāk, tu ar savu līgavaini tur jau dzīvo, nevis esi atbraukusi brīvdienās?
Ja tu esi līgava un šo domu jau esi sākusi apsvērt, visticamāk, atbilde tev ir zināma, taču tiem, kuri, saraukuši uzacis, brīnās, kādēļ jāplāno kāzas Latvijā, atrodoties ārvalstīs,
atslēgas vārdi ir iespēja atbraukt uz mājām un zemākas cenas.
Kā skaidro noskaņu uzņēmuma Oga Events radošā vadītāja Arta Bondare, kura ir rīkojusi vairākas šādas kāzas, “vienmēr ir bijuši cilvēki, kuri dzīvo ārzemēs vai kuri ir atraduši savu mūža mīlestību – ārvalstnieku un vēlas svinēt kāzas šeit. Latvijā kāzas ir daudz krāšņākas un pilnas tradīcijām. Tās ir daudz skaistākas nekā, piemēram, Skotijā un Anglijā”.
KAS JĀŅEM VĒRĀ?
1.IZVEIDO “ŠEIT VAI TUR” SARAKSTU
Uzraksti uz lapas lietas, ko vari paveikt no valsts, kurā dzīvo, un kas ir tas, kas noteikti ir jāizdara Latvijā. Mēģini maksimāli daudz paveikt, esot klātienē – izvēlēties savu kleitu, aksesuārus, ielūgumus utt. Tāpat neaizmirsti, ka arī gredzeni var būt jāpielāgo vajadzīgajam izmēram vairākas reizes, tādēļ arī to vislabāk pirkt savā pašreizējā dzīves vietā.
Vēl viens svarīgs sagatavošanās darbs, kurš obligāti jāņem vērā, ir laulības reģistrēšanas pieteikšana dzimtsarakstu nodaļā.
Latvijā ir spēkā likums, kurš nosaka, ka laulības reģistrēšanas pieteikšana ir jāveic ne agrāk kā 6 mēnešus un ne vēlāk kā mēnesi un 1 dienu pirms plānotās kāzu dienas. Turklāt tas ir jāveic klātienē jebkurā no Latvijas dzimtsarakstu nodaļām (tā var atrasties arī pilsētā, kurā negrasāties laulāties). Šis darbiņš jāpaveic, pat ja ceremonija plānota baznīcā. Īpaši jāņem vērā, ka, ja viens no pāra ir citas valsts piederīgais, tad dodoties uz dzimtsarakstu nodaļu, šim cilvēkam līdzi jāņem attiecīgās valsts izsniegts dokuments par to, ka personai nav šķēršļu laulības noslēgšanaiLatvijas Republikā. Dokumentam jābūt tulkotam Latvijas valsts valodā, un ir jāiesniedz tā oriģināls. Lai svētku sajūtu nesabojātu formalitātes, vietnē
https://www.eriga.lv/ServiceCards/Default.aspx?cardExternalId=RD000150AJ0012 var atrast informāciju par nepieciešamajiem dokumentiem un to iesniegšanas kārtību. “No pieredzes varu teikt, ka Latvijas vēstniecības ārvalstīs ne vienmēr pārzina laulības reģistrēšanas likumdošanu, tāpēc vērtīgi ir pašiem būt informētiem”, skaidro Oga Events radošā vadītāja Arta Bondare.
2. IZMANTO INTERNETU
Sāc ar ceremoniju un svinību vietu. Samazini vēlamo vietu sarakstu līdz dažām un prasi atsauksmes citiem pāriem. Kad ej pie kāzu plānotāja, atrodi bildes, kas atbilst tevis iecerētajam. Tam lieti noder vietne Pinterest, kurā meklēt un dalīties ar atrasto.
Vēl noderīgi ir izmantot tādas interneta aplikācijas kā Google Docs, Evernote vai OneNote online versijas, kuros ir iespējams saglabāt, apmainīties, kopīgi skatīt un rediģēt dažāda veida failus – gan bildes, gan rakstus, turklāt viss ir vienuviet.
Ja jaunais pāris ir nolēmis kāzas pamatā rīkot paši, tad visnoderīgākā ir interneta aplikācija Trello, kas ir virtuāls darbu organizators un piezīmju lapiņu vietne.
Ļoti ērta ir sarakstu veidošana un kārtošana pa jomām, turklāt tiem klāt var pievienot nepieciešamo izpildes brīdi. Ja kāda punkta izpildes termiņš tuvojas noslēgumam, bet tas vēl nav atzīmēts kā izpildīts, tad uz e-pastu tiek nosūtīts atgādinājums – ērts veids, kā nepazust darāmo darbu sarakstā. Visām minētajām aplikācijām pieejamas arī ērtas mobilās versijas, kas ļauj plānotos darbus un iedvesmas idejas vienmēr turēt tuvumā.
3. ATRODI SAVU UZTICĪBAS PERSONU
Ne līgava viena, ne divatā ar līgavaini vieni šādas kāzas, atrodoties ārvalstīs, izplānot nevar, uzsver Arta Bondare.
Tādēļ ir nepieciešams atrast cilvēku, kuram var deleģēt daļu, iespējams, pat lielāko daļu uzdevumu. Tas var būt kāzu rīkotājs, mamma, vedēji vai kāds cits tev uzticams cilvēks.
“Agrāk vedēji tradicionāli bija tie, kas rīkoja kāzas, taču mūsdienās arī viņiem bieži trūkst laika un zināšanu”, saka Arta no Oga Events.
Kāzu organizēšanas deleģēšana uzticības personai latviešu sievietēm varētu izrādīties viens no grūtākajiem uzdevumiem. Mums, latvietēm, visbiežāk liekas, ka mēs varam izdarīt visu vislabāk, un ir grūti lielo dienu uzticēt citiem. Šādos gadījumos var līdzēt, ja līgava uz kāzām no ārvalstīm ierodas jau ar pašas sagatavotām lietām, maziem dekoriem, galda kartēm vai ko citu, ko viņa ir izveidojusi un dažas dienas pirms ceremonijas nodod kāzu organizētājiem, kuri to uzliek uz galdiem un iekļauj kopējā tēlā. “Tad līgavai ir sajūta, ka viņa ir pielikusi roku lielās dienas tapšanā, taču vienlaikus nav jāsatraucas, ka kāzu organizatori nebūtu visu vajadzīgo paveikuši”, stāsta Arta.
Tiesa, ne visām līgavām 100% iesaiste ir prioritāte. Esot tūkstošiem kilometru tālu, daudzas saprot, ka visu vienas nepaveiks – viņas vien izsaka dažas galvenās vēlmes un pārējo ļauj paveikt savai uzticības personai.
4. UZTICIES
Kā portālam Ligavam.lv skaidro latviešu meitene Baiba, kura dzīvo Lielbritānijā un arī šobrīd organizē kāzas Latvijā, viņai pašai vienas konkrētas uzticības personas nav, tādēļ ir svarīgi uzticēties kopumā.
“Tā ir uzticēšanās sadarbības partneriem – ja kaut ko sarunāju pa telefonu vai e-pastā, tad rēķinos, ka būs. Personīgi jau nevaru aizbraukt pārbaudīt”,
saka Baiba.
Drošības labad, vari lūgt, lai katru rēķinu tev pārsūta un glabā tā kopiju pie sevis. Tā būs papildu garantija, kas viss plānotais arī tiks īstenots.
5. ORGANIZĒ
Tā kā šobrīd kāzu organizācija Latvijā notiek jau gadu vai 2 gadus iepriekš – lielākā daļa pāru, kuri dzīvo citā valstī, bet kāzas nolemj rīkot šeit – vismaz reizi pirms pašām kāzām ir apmeklējuši Latviju. Jaunais pāris dodas apskatīt ceremoniju un svinību vietu, kā arī klātienē izvēlas ziedus, audumu, toņus un citas nepieciešamās lietas, kas, lai cik labas nebūtu mūsdienu tehnoloģijas, fotogrāfijās tomēr atšķiras.
Pat viena nedēļas nogale Latvijā ir pietiekami, lai “izrunātu visas svarīgākās lietas un apskatītos to, kas obligāti ir jāapskatās”,
skaidro Arta Bondare.
6. KONCENTRĒJIES
Tāpat kā citās kāzās, arī šādās ir ļoti svarīgi, lai pāris zina, ko vēlas.
Ja līgava ir izplānojusi ļoti krāšņas svinības un visas iespējamās ekstras, viņa var ātri vien atklāt, ka būs lietas, no kurām jāatsakās. Baiba, kura pati šobrīd dzīvo Lielbritānijā un plāno kāzas Latvijā, skaidro, ka viņa jau sākotnēji visu plānojusi ar apdomu, tādēļ no daudz kā atteikties nenācās. “Jau sākotnēji domājām kategorijās, kuras ir pieņemamas, saprotamas un finansiāli piepildāmas. Nešaujam pār strīpu, jo gribam siltus un mājīgus svētkus pašiem sev. Un mēs jau skaidri paši esam apzinājušies, kas mums šo sajūtu rada. Tie ir īstie cilvēki un lietas, kuru pietrūkst, dzīvojot Lielbritānijā,” atklāj Baiba.
7. ATBRĪVO VIESUS NO RŪPĒM
Ja viesi ir no ārzemēm, viņi noteikti gribēs arī apskatīt lielākās Latvijas pilsētas, aiziet uz pilsdrupām vai muzeju un nobaudīt tradicionālos ēdienus.
Tādēļ apsver iespēju viņiem organizēt arī papildu izklaides, lai vienīgais, ko viņi būs redzējuši, nebūtu tikai lidosta un svinību vieta. Mēdz būt noderīgi ārvalstu viesiem organizēt kopīgu autobusu, “lai kāzu dienā pēkšņi neizrādītos, ka viesi ir pēkšņi aizbraukuši uz Valmieru, nevis Cēsīm”, ironizē Arta.
Vai kāzas tiek rīkotas ārvalstīs, vai dzimtajā zemē –pamatnoteikums ir viens – svarīgākais ir, kā jutīsies jaunais pāris, tu un tavs mīļotais,
tādēļ neuztraucies par sīkumiem un necenties visu paveikt viena. Turklāt kāzas tūkstošiem kilometru attālumā var arī kļūt par priekšrocību. Ja jau gadiem dzīvo citā valstī un nesazinies ar visiem klasesbiedriem vai attālajiem radiem, vari atļauties šajos svētkos aicināt tikai tos cilvēkus, kurus patiešām vēlies redzēt.
Raksta tapšanā sakām paldies arī Artai Bondarei, pasākumu aģentūras OGA EVENTS radošajai vadītājai