Laulību tradīcijas mēdz būt dažādas – atšķirīgām kultūrām un reliģijām atšķirīgi saprotot un interpretējot gan to noslēgšanu, gan tālāko kopdzīvi. Tomēr vienas no vizuāli krāšņākajām laulību ceremonijām noteikti ir pāriem, kas laulājas, ievērojot vēdiskās tradīcijas. Pati ceremonija ir kā atsevišķs rituāls vairāku stundu garumā. Tieši tā pagājušā vasarā salaulājās Staņislavs un Alise.
Vissvarīgākā daļa – uguns ceremonija
Abi kļuva par vīru un sievu brīvā dabā, “Svētgrīvās” 70 viesu klātbūtnē.
Kaut gan Staņislava un Alises kāzu ceremonijas pamatā bija vēdiskā kultūra, abi atzīst, ka ietvēruši arī atsevišķus mūsdienu simbolus, piemēram, apmainīšanos ar gredzeniem.
Tieši šo ceremoniju abi sauc par savām kāzām, kaut gan oficiāli par vīru un sievu valsts priekšā abi kļuva nedēļu vēlāk. “Mūsu kāzu ceremonijas mērķis nebija tikai iepriecināt pašiem sevi vai kāzu viesus, bet gan Dievu. Ceremonijai bija nepieciešama ilgstošana sagatavošanās – arī datums un laiks tika aprēķināts, lai tas būtu vislabvēlīgākais šim notikumam.
Tomēr vissvarīgākā daļa neapšaubāmi bija uguns ceremonija, kuras laikā mēs viens otram devām solījumus.
Uguns simbolizē Dieva enerģiju, un uzskatām, ka viņš arī bija šīs ceremonijas liecinieks. Rituālu vadīja cilvēks no Indijas,” stāsta Staņislavs.
Ceremonija trīs stundu garumā
Vēdiskajā kultūra līgava un līgavainis kāzām gatavojas atsevišķi. Alise laiku pavadīja ar draudzenēm, tika apgleznota ar hennas zīmējumiem.
Sākoties pašam kāzu rituālam, pirmais ierodas līgavainis, kuru sagaida līgavas vecāki, simboliski uzņemot savā ģimenē. Pēc tam draudzeņu pavadībā ierodas pati līgava.
Tiesa gan, sākumā vēl viņas seja ir apsegta. “Līgava apiet apkārt līgavainim septiņas reizes, kas vēdiskajā kultūrā nozīmē gan cieņas izrādīšanu līgavainim, gan arī laiku, kurā līgava vēl savu lēmumu var pārdomāt,” par ceremonijas norisi stāsta Alisi. Viņa gan savu lēmumu nepārdomāja un tālāk sekoja vairāku stundu gara ceremonija. Kaut gan daļai ceremonijas viesu šī bijusi pirmā pieredze ar vēdisko tradīciju, arī ģimenes locekļiem un draugiem ceremonija šķitusi skaista un aizraujoša.
“Vēdiskās tradīcijas kāzu ceremonijas ilgums var būt pat nedēļu garš. Mūsu gadījumā tās bija aptuveni trīs piesātinātas stundas, kuras izbaudīja arī viesi.
Bija daļa viesu, kas atzinās, ka viņi maz saprata no notiekošā, bet viņiem patika gan pati ceremonija, gan valdošā atmosfēra. Līdz ar to viesiem nebija garlaicīgi, jo ceremonija ir piesātināta un krāšņa – visu laiku kaut kas mainās.
Piemēram, bija mirklis, kad mēs sēžam viens otram pretī, un es esmu uzlicis roku uz Alises sirds un dodu viņai solījumu. Skaists mirklis,”
atceras Staņislavs.
Pasniedz viens otram dāvanas
Septiņi noteikti ir viens no skaitļiem, kas raksturo vēdiskās tradīcijas kāzas. Tā, piemēram, Alisei un Staņislavam bija jānoiet kopā pirmie septiņi soļi, jo tas simbolizē, ka abi paliks draugi uz mūžu. Tikai pēc tam, kad noieti pirmie septiņi soļi, tika paziņots, ka Alise un Staņislavs kļuvuši par vīru un sievu, un varēja saņemt apsveikumus no saviem tuviniekiem.
“Vēdiskajā tradīcijā svarīga ir kalpošana un ziedošanās viens otram. Tieši tādēļ ceremonijā iekļauta arī daļa, kur abi pasniedzam viens otram dāvanas,”
stāsta Staņislavs.
Kāzām jāpaliek spilgtā atmiņā
Jau pēc ceremonijas Alise un Staņislavs saviem viesiem bija sagatavojuši gan veģetāru mielastu, gan saldumus.
Savas kāzas abi organizēja paši, jo tikai viņi vislabāk pārzina vēdisko kultūru un nebūtu bijis viegli organizatoriskos jautājumus uzticēt kādam citam. Abi ir apmierināti, ka viss notika, kā iecerēts, un krāšņo notikumu varēja izbaudīt gan paši, gan viesi.
“Vēdiskajā kultūrā kāzas ir ļoti krāšņs pasākums tā iemesla dēļ, lai tās paliktu spilgtā atmiņā.
Dzīve ir gara un noteikti būs arī grūtāki brīži, bet tad mēs varam atgriezties atpakaļ šajā dienā un atcerēties, cik tā bija skaista. Es vienmēr zināšu, ka tajā dienā viņš centās izdarīt visu labāko man,” tā Alise.