Katrs, kas kaut reizi sastādījis viesu sarakstu lielām svinībām, zinās teikt, ka viesu sēdināšana pie galdiem patiesībā ir sarežģīta loģistika. Īpaši kāzās, kad visam jābūt ne vairāk, ne mazāk, kā ideāli. Tomēr, kā izvēlēties, kurus viesus sēdināt blakus un kurus tomēr nē? Kas jāņem vērā, lai kāzu viesībās neizveidotos pārāk pamanāmas draugu un radinieku viesu čupiņas un galu galā, vai ir pieņemami savās kāzās piestrādāt par savedēju? Tie visi ir jautājumi, uz kuriem Līgavām.lv meklēja atbildes!
- NORĀDĪTĀM VIETĀM – JĀ VAI NĒ? Ir pāri, kas izvēlas kāzās garos, ne apaļos galdus, īpaši nenorādot viesiem konkrētas vietas. Arī tas ir iespējams, bet visticamāk tikai tad, ja kāzās ir mazāk par 50 viesiem, pretējā gadījumā varētu sākties nevajadzīgs apjukums.
- KAS KAM BLAKUS? Lai cik arī neierasti nešķistu, lietišķā etiķete tomēr nosaka, ka pārus (ja vien tas nav tikko saderinājies) blakus nesēdina, lai viesi runātu ne tikai viens ar otru, bet arī ar citiem pie galda esošajiem. Neatkarīgi no tā, vai piekrītat etiķetei vai tomēr nē, daiļā un stiprā dzimuma pārstāvjus pie galdiem būtu jāsēdina pamīšus. Bet, ja netiek ievērots apaļā galda princips, tad jāievēro vismaz tas, lai kāda dāma nesēdētu galda galā! Jebkurā gadījumā, izvēloties, kur sēdēs kurš viesis, izvietojums jāplāno tā, lai neveidotos tikai atsevišķas draugu un radinieku čupiņas, kas vakara gaitā cita ar citu nekomunicēs.
- IZZINIET SAVU VIESU PERSONĪBAS! Kurš cits gan labāk par jums zinās viesu personības? Šīs zināšanas noteikti arī vajag izmantot, plānojot viesu izvietojumu pie galdiem. Ja ir kādi cilvēki, kas savā starpā ne īpaši labi saprotas, tad gluži blakus tos sēdināt nevajadzētu, savukārt tos, kas vēl viens otru nepazīst, bet, jūsuprāt, varētu atrast kopīgu valodu, noteikti sēdiniet pie viena galda. Tāpat, ja jūsu kāzas apmeklēs ārvalstu viesi, saprotiet, kuri no viesiem justos brīvi arī komunicēt citā valodā un sēdiniet viņus pie kopīga galda, lai viesiem, kas jau tā nesaprot kāzu norisi latviešu valodā, nerastos vēl lielāks diskomforts.
- VECĀKI PIE VIENA GALDA. Tradicionāli līgavas un līgavaiņa vecāki, vecvecāki, kā arī māsas un brāļi nereti tiek sēdināti pie viena galda. Ja kādi no vecākiem ir šķīrušies un nejustos komfortabli sēdēt viens otram blakus, tad, protams, tradīcijas var arī lauzt. Šo jautājumu vienmēr pirms tam iespējams izrunāt arī ar pašiem vecākiem un saprast viņu viedokli un nostāju tajā.
- SĀC DOMĀT LAICĪGI! Par viesu izvietojumu pie galdiem vajadzētu sākt domāt jau laikus, neatliekot to pāris dienas pirms kāzām. Lai gan sākotnēji tas var šķist nebūt tik sarežģīts process, tomēr gandrīz garantēti ir tas, ka būs jāsaskaras ar izaicinājumiem. Kur sēdināt sen nesatiktos skolas biedrus? Pie kura galda sēdēs brālēni un māsīcas? Kā ar bērniem? Tie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem nāksies atbildēt, tādēļ, lai aiztaupītu sev liekus uztraukumus neilgi pirms lielā notikuma, uz šiem jautājumiem jārod atbildes jau laikus. Der atcerēties, ja kāzās ir vairāki bērni, būtu vērts viņus sēdināt pie sava atsevišķā galda – viņiem tā būs arī interesantāk.
- JAUNLAULĀTIE KĀ SAVEDĒJI? Iespējams jūsu kāzas var būt lielisks notikums, lai viens otrā ieskatītos arī kādi no jūsu draugiem, kas atnākuši bez pavadoņa. Ja ne partneri visai dzīvei, tad deju grīdai pavisam noteikti kāzās ir iespējams iegūt! Tiesa gan, pirms tēlot savedējus, pārliecinieties, ka abu cilvēku personības varētu sakrist un tas drīzāk nebūtu apgrūtinājums, kā iepriecinājums visu vakaru sēdēt blakus šim cilvēkam.
- JAUNLAULĀTO GALDS. Variācijas par jaunlaulāto galdu ir patiešām dažādas – pie tā var sēdēt tikai paši jaunlaulātie vai kopā ar vedējiem un vecākiem. Parasti jaunlaulāto galds tiek izvietots tā, lai visi viesi viņus varētu redzēt. Ja kāzās ir arī līgavas māsas un līgavaiņa brāļi, tad pie apaļo galdu principa viņi visbiežāk sēž netālu no jaunās sievas un vīra.